Skip to main content

Летящ старт в модата (втора част)

Ето и втората част от разговора ни с Ирина. Първата можете да прочетете тук: http://bit.ly/VfBcCD

В момента правиш стаж в Mary Katrantzou - какво е да работиш за такъв голям бранд в модата? Кое ти е най-трудно?

И: Най-трудно ми беше да разбера, че става дума преди всичко за бизнес и че трябва да е на печалба. Хората в студиото работят от 10 сутринта много често до късно през нощта. Рядко излизат на обяд или говорят помежду си. Работата е много и всеки е обсебен от нея. Самата Mary седи в студиото с екипите по маркетинг и продажби, така че вие можете да прецените кой е най-важен. Идеята за романтична креативност, споделяне на идеи и вдъхновения е въображение. Всичко идва вследствие на статистики и продажби от миналия сезон, кое трябва да се запази и кое не в следващия. И е изключително впечатляващо да постигнеш такъв размер - много малко хора успяват особено в не толкова гостоприемен град като Лондон.

В офиса на Mary Katrantzou в Лондон

Как те избраха? Лесно ли беше или конкуренцията беше голяма?

И: Да се добереш до неплатен стаж в Англия, се оказа по-трудно от добре платена работа в България. Има си цяла наука и специфика какво, кога и къде да кажеш. Мога да споделя пример от миналата година, когато търсих стаж през лятото. Реших да кандидатствам в сферата на PR и реклама, тъй като имам 5 години опит зад гърба си. Мислех си, че това е далеч по-постижимо от дизайна. Кой не иска да наеме безплатно готов кадър? От около 20 молби получих 3 отговора и те бяха, че съм твърде квалифицирана за стажантска позиция, но липсата на опит в Англия възпрепятства наемането ми като редовен служител. Отне ми 6 месеца да разбера какво трябва да пиша, как да се презентирам, какво да казвам и какво не. Всичко е въпрос на имидж и умение да разбереш пазара, дори при кандидатстване за работа.

В офиса на Mary Katrantzou в Лондон

Какви са задачите ти? Включваш ли се в подготовката на ревюто на Mary Katrantzou за London Fashion Week?

И: Ревюто на Mary Katrantzou е на 17 февруари и аз участвам активно в подготовката му. Спецификата на работата е разнообразна: от качествен контрол - дали изделията са изработени добре от страна на подизпълнителите, през избор на платове, поддържане на отношения с фабрики, изработване на moodboаrds, мостри на платове, търсене на подходящите детайли като ципове, копчета и т.н. Тъй като Mary е известна с принтовете си, има много работа около дигиталните принтове, но там си има текстилен отдел - ние наблюдаваме крайния резултат и дали принтовете пасват на кройките.

Как би определила своя личен стил?

И: Аз съм привързана към еклектиката. Обичам смели комбинации и за съжаление съм малко повече средиземноморски стил. Харесвам марки като Miu Miu, Moschino. Това не изключва чисти линии като Acne, Celine и Chloe. Мога да комбинирам всичко - тишърт от пазара с асиметрично ключово изделие на азиатски дизайнер като Rei Kavakubo. Личният ми девиз е колкото повече, толкова по-добре  И не ме е страх от смели комбинации. Малко кич никога не е излишен. Сигурно затова харесвам Mary Katrantzou.

Детайли от стила на Ирина

Любим дизайнер и марка, които те вдъхновяват?

И: Харесвам много и разнообразни дизайнери: през еклектичните Meadham Kirchhoff, Lousie Grey, Castelbajack и Ashish, италианския шик и женственост на MSGM, до близките до haute couture изпълнения на по-неизвестни дизайнери като Vika Gazinskaya. Напоследък съм много на вълна Ostwald Helgason – мисля, че са невероятни в умението си да съчетават уличен стил с висок дизайн. Дори се запознах с тях, след системно посещение на студиото им :)

Следиш ли модни блогове?

И: Следя всичко! Няма такова нещо като единствено. Модата е постоянно променлива величина и всекидневно излизат нови и нови идеи и лица. Интернет проучването е начин на живот, не моментно забавление. Освен типичните блогове на любители, превърнали се в модни професионалисти, е пълно с блогове на компании, агенции и дизайнери - те за мен са най-интересни.

Какво научи за модата откакто си в Лондон?

И: Научих много – най-вече защото започнах да чета. Биографии, изследвания, статии. Винаги съм знаела фундамента на тези истории, но никога толкова детайлно. Лондон ти дава изключително много възможности: срещи с истински хора, места, културни пространства, често под формата на магазини. Но ти взима повече - усещането тук е, че ако мигнеш, ще пропуснеш нещо. Затова си в постоянно трескаво търсене и преследване и много лесно можеш да се загубиш.

Три неща, без които не излизаш от вкъщи?

И: Смартфон (в Лондон просто е невъзможно без подобна техника), Moleskine – най-добрия личен тефтер, изработван някога, и цигари, за съжаление :)